Chov ovcí a koz pro mléko sice není pro Českou republiku typický, stále převažuje spotřeba mléka kravského, ale i u nás jsou chovatelé, kteří dojná plemena chovají a mléko zpracovávají.
Vemeno ovcí je složeno ze dvou polovin, obě jsou tvořeny samostatnou mléčnou jednotkou. Mléko se u ovcí začíná tvořit těsně před porodem nebo v době porodu, jeho uvolňování je řízeno hormony. Je bílé, má mírně natrpklou chuť, obsahuje 5,5 procent bílkovin, 7 procent tuku a 5 procent cukru – laktózy. Jeho výživná hodnota je přibližně dvakrát vyšší než mléka kravského. Ovce lze dojit po dobu 100 až 250 dní, za tu dobu farmář získá 70 až 150 kilogramů mléka. Specializovaná mléčná plemena ho produkují ještě více, 400 až 900 kilogramů po dobu laktace. Ovce se dojí ručně nebo strojně. Ruční dojení se používá zejména při salašnickém chovu, provádí se buď zezadu nebo z boku. Podojení jedné ovce trvá dvě až tři minuty, je k němu potřeba kolem třiceti hmatů. Strojní dojení je rozšířeno v chovech specializovaných dojných plemen v ovčínech. Za hodinu se na dojírně podle její velikosti vystřídá 350 až 600 zvířat.
Dojení koz je stejně jako u ovcí závislé na velikosti stáda a finančních možnostech chovatele. V malých stádech o deseti až dvanácti kusech se zpravidla dojí ručně, ve větších, o dvaceti a více kusech, strojně. Dojení koz je oproti kravám jednodušší, protože více než 65 procent mléka je ve vemeni kozy uloženo v tzv. mléčné cisterně, a mléko se téměř okamžitě spustí. Dojení koz představuje zvláštní rituál, pořadí, v jakém zvířata přicházejí, se striktně dodržuje. Nejdříve se dojí kozičky-prvničky, teprve poté starší kozy. Chovatel musí mléčnou žlázu kozy pravidelně kontrolovat, sledovat, zda vemeno není poraněné nebo na něm není klíště. První mléko se odstříkává do oddojovacího hrnečku a kontroluje se jeho složení. Poté, co chovatel podojí, struky vemene ošetří dezinfekcí.
Koupit si dojící stroje pro ovce a kozy není v České republice složité, specializuje se na něj například firma MILKOVIS z Valašské Bystřice. Stroj chovateli ušetří spoustu práce, ale platí pro něj přísné dodržování hygieny. Je důležité nejen pro zdraví zvířat, ale také pro kvalitu získaného mléka.
Mléko ovcí a koz má vysoký obsah přírodních antioxidantů, probiotik a esenciálních mastných kyselin a je velmi prospěšné lidskému zdraví. Využívalo se odpradávna jako výživný nápoj, vyrábí se z něj tvaroh, sýry i jogurt.